Liceum Montaigne na cmentarzu Père-Lachaise

Data wydarzenia: 
piątek, 17 Październik, 2014

W piątek 17 października,  na dwa tygodnie przed dniem  Wszystkich Świętych licealiści najmłodszej klasy Sekcji Polskiej w Liceum Montaigne wybrali się na jeden z największych paryskich cmentarzy, aby doprowadzić do porządku groby polskich emigrantów. Zwykle przychodzi się na cmentarz z wiązankami kwiatów , ale nasza grupa postanowiła raczej przynieść grabki, kosze na śmieci i gumowe rękawiczki, bo polskim grobom na Père-Lachaise właśnie takiego świadectwa pamięci było potrzeba. Przez dwie godziny młodzi ludzie pielili, usuwali stare doniczki i zwiędłe bukiety, grabili liście i wycinali narosłe wokół grobów krzewy. Pani Hanna Zavoronko, która wiernie nam towarzyszyła w sprzątaniu i przy okazji opowiadała ciekawostki o pochowanych tam emigrantach,  noszących bardziej lub mniej znane nazwiska, z zaskoczeniem stwierdziła, ze spośród osiemnastoosobowej grupy młodzieży licealnej,  wielu z nich jest na Père-Lachaise po raz pierwszy a ci, którzy już tutaj byli, odwiedzali zwykle jedynie grób Fryderyka Chopina.

Dla uczniów ta żywa lekcja polskiej historii i połączenie przyjemnego z pożytecznym okazało się bardzo interesującym doświadczeniem, bo postanowili je powtórzyć po raz kolejny na wiosnę następnego roku. Okazywanie szacunku  wielkim Polakom, których groby rozsiane są po paryskich cmentarzach nie musi ograniczać się do uroczystego złożenia kwiatów. Świadoma praca w celu zachowania tych pomników przeszłości w jak najlepszym stanie daje i więcej satysfakcji i więcej pożytku, a przy okazji wpaja młodszemu pokoleniu nawyk pracy dla wspólnego dobra.

Każdy uczeń po wizycie na cmentarzu miał opisać w krótkim sprawozdaniu wrażenia i opinie o tej inicjatywie.  Z radością stwierdziłam, ze uczniowie bardzo dobrze ocenili pobyt na cmentarzu, dowiedzieli się nie tylko wielu nowych rzeczy o polskich emigrantach doby romantyzmu, ale również nauczyli się, jak pielęgnować groby, sadzić kwiatki i wycinać krzewy. Ta wizyta było prawdziwą lekcją odpowiedzialnego podejścia do pamiątek ojczystej historii.

 

Danuta Charlon

Koordynator Sekcji Polskiej w Liceum Montaigne