Pomnik Polakom poległym za Francję

Lokalizacja

Cmentarz Père-Lachaise jest dzisiaj prawdziwym muzeum na świeżym powietrzu skupiającym najpiękniejsze dzieła architektury i rzeźby cmentarnej. Przede wszystkim jest miejscem otwartym, tolerancyjnym i kosmopolitycznym, bez względu na religię czy poglądy, kulturę czy narodowość, rangę społeczną, zamożność czy pozycję.

Na Père-Lachaise, przestrzeni przeznaczonej utrwaleniu szeroko pojętej pamięci, obecność bohaterów narodowych innych krajów nie jest przypadkiem. Można mnożyć przykłady: Węgrzy uczcili pamięć Imre Nagy’a i jego towarzyszy; w 2000 roku Ormianie przenieśli szczątki generała Antranik’a, Kurdowie czczą pamięć filmowca Yilmaz Güney’a i muzyka Ahmer Kaya. Pamięć poległych za Francję  przypomina sześć pomników rozmieszczonych wzdłuż Avenue des Combattants Etrangers. Grecy, Belgowie, Czesi i Słowacy, Polacy, Rosjanie i Włosi (garibaldczycy z Aragonii) oddali swoje życie w obronie Francji nie tylko w latach 1939-1945.

Pomnik  Polakom poległym za Francję ufundowany przez władze polskie został odsłonięty 3 maja 2006 roku. Jego autorami są Marek Moderau i architekt Jan Balga. Oddaje on hołd bojownikom wojen napoleońskich, wojny francusko-pruskiej 1870-1871, kampanii 1940 we Francji i bitwy o Normandię w 1944 roku oraz walk o wyzwolenie Francji.

Miejscowość: 
Adres: 
Typ: 
pomnik