Wizyta w ogrodach zamku Berville

Data wydarzenia: 
sobota, 26 Wrzesień, 2015

Tegoroczne spotkanie przy pomniku poświęconym pamięci generała Tadeusza Kościuszki, w 198ą rocznicę śmierci Naczelnika, miało miejsce w sobotę 26 września 2015. Organizatorem uroczystości było Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji przy udziale Polskiej Parafii Katolickiej w Dammarie-les-Lys i Merostw Montigny-sur-Loing i La Genevraye.

W tradycyjnym złożeniu kwiatów udział wzięli przedstawiciele konsulatu RP w Paryżu Panie Beata Jaśko i Elżbieta Horak, Mer Montigny-sur-Loing Pani Sylvie Monchecourt i Mer La Genevraye Pani Marie-Clair Perrini, ks. Szczepan Biernacki z Parafii Polskiej w Dammarie-les-Lys, prof. Janusz Nowak, Panie Urszula Klatka i Urszula Król z Biblioteki Czartoryskich z Krakowa oraz uczniowie sekcji polskiej liceum Montaigne z Paryża z opiekunami. Po tradycyjnej Mszy św. celebrowanej przez ks. Biernackiego w kościele parafialnym w La Genevraye skierowaliśmy nasze kroki do pobliskiego zamku Berville, w którym Tadeusz Kościuszko mieszkał przez prawie 15 lat. Parę lat temu zamek został bardzo starannie odnowiony przez obecnych właścicieli ale budynek nie jest udostępniony dla zwiedzających. Zachwyt wzbudził piękny ogród w stylu angielskim częściowo odtworzony ale w głównej mierze wymyślony i obecnie udostępniony i oprowadzany z wdziękiem przez Pania Joubert. W drodze wyjątku zatrzymaliśmy się pod oknami pokoju Kościuszki na pierwszym piętrze.

Osoby zainteresowane zwiedzaniem mogą umowić się na spotkanie (grupa min. 10 osób) telefonicznie lub wysyłając mail: contact@les-jardins-de-berville.fr, tel. 0688725131 lub 0685862749 (po godz. 18.00).